Szűrőpatron – megfelelő karbantartás

„A legnagyobb veszteség, ami érhet Téged,

Ha van ugyan technikád, de áll a géped!”1

Nagyon jó barátom mondása a fenti szólás, amit ő konkrétan teherautókon keresztül vezetett le nekem. Fuvaros példával élve: ha van teherautód, de nem megy, mert otthon áll, az a legnagyobb veszteség az üzletedben, ha fuvarozó vagy. Ez van a festő üzemekben is, ha valamilyen oknál fogva nem megy a termelés.

Mostanában elég sok helyen jártam, és szinte sehol nem tartják karban a szűrőpatronokat, és általában a festő üzemeket sem. Valahogyan ez a havi karbantartás a legtöbb porfestő üzemben elmarad. Ahol jártam szinte kivétel nélkül a gyártó leírja azt, hogy minek kell megfelelnie, milyen legyen az üzem állapota, ahhoz, hogy jó minőségben tudjanak festeni.

Van ahol láttam karbantartási tervet, és van ahol még azt sem. De ezeknek a dokumentumoknak a minősége is nagyon gyenge.  A festő többségét nem csak olajozni kell, hanem megfelelően karban is kell tartani. Ez a cikk konkrétan az utószűrők karbantartásáról szól, a Nanosurfaceben létre is hoztunk egy külön modult rá.

Ha kinyitok egy kézikönyvet, akkor az alábbiakat találom benne:

–          napi karbantartás

–          heti karbantartás

–          havi karbantartás

–          fél éves karban tartás

Ha most egy terembe lennénk nem sokan emelnék fel a kezüket, hogy ilyen sűrűn karban tartják a szűrő egységeket. De miért is jó ez? Az első és legfontosabb dolog, ha valaki már életében festett festőkabinban tudja, hogy megfelelő legyen az elszívás. Ha nincsen megfelelő elszívás nem lesz megfelelő a látása a festőnek, és a szórásképe a pisztolynak. Elég kellemetlen olyan helyen festeni, ahol pl. folyamatosan az ember szemébe esik bele a porfesték, még akkor is, ha van rajta védőszemüveg.  Ebből egy nagyon káros dolog adódhat, mégpedig a nem megfelelő minőség. És akkor kezdődik a vita. A festő azt mondja, hogy nem látott jól, üzemvezető, vagy csoportvezető meg nem érti, hogy miért lett rossz a minőség, amikor múltkor még ugyanez a darab festése jó volt. És nem tud szállítani időben, és …. lehetne sorolni, de azt hiszem mindenki tudja, hogy miről írok, volt már benne része.

Az újra festés az egyik legrosszabb dolog, ami egy festőüzem életében történhet. Csiszolni, vagy maratni, újra festeni. Ennek költségei vannak, amivel jobb esetben a kalkulációnál számolt valaki. És annak is költségei vannak, ha valamit újra festek, mert nem tudok abban az ütemben haladni, amiben szerettem volna.

Nézzük, hogy mit javasol egy festő kabin gyártó, hogyan tartsunk karban a patronos szűrőket és általában körülötte:

Naponta: A nyomáskijelzőnél jegyezzék fel az értékeket és hasonlítsák össze az eredeti nyomásértékkel. Amennyiben eltér a gyártó által megadottól azonnal jelezze a gyártónak.

Hetente: Utószűrő a tisztalevegő kamrájában ellenőrzik a porlerakódást, a szűrőház ajtaja fölötti megfigyelő nyíláson keresztül, a por lerakódása utal a hibás szűrőelemekre (szűrőelemek cseréjét ld. az utószűrő kezelési leírásában). Mindegyik olajleválasztót ellenőrzik és esetleg ürítik (amennyiben olajat tapasztaltak, a levegő előkészítését épületoldalról ellenőrizzék).

Havonta ellenőrizze, hogy a komponensek közötti elektromos ellenállás alacsonyabb 106 Ohm-nál.

Félévente: Manosztát mérővezetékeit a manométernél leakasztják és azt a manométertől a mérési pont felé (vezeték kezdete) átfújják.

Matematikailag így néz ki egy átlagos festő üzemnél (éves kapacitás 400.000 m2)

Kieső termelési idő selejt miatt (h) 4
Termelés óránként (Ft)                 120 000
Selejtegységenkénti termelés kiesés (Ft)                 480 000
Havi festék felhasználás (kg) 2000
Festék átlagos értéke (Ft/kg) 2000
Havi festék felhasználás (Ft)             4 000 000
Havi festék spórolás (5 %)                 200 000
Szűrő tisztítás költsége (30 szűrőpatron esetén)                 210 000
Havi megtakarítás összesen (30 szűrő patron esetén)                 470 000   

A táblázat havi 4 óra újra festéssel számol, és nem számolja a szűrőpatronok élettartamának meghosszabbodását.  Ezek alapján, amennyiben nem tisztítja rendszeresen a szűrőket havi 470e Ft-tól esik el.

A kérdés az, hogy ez finanszírozható-e a jövőben? Amennyiben nem, ajánlom magunkat:

Karbantartás – szűrőpatron tisztítás

 

 

 

 

1 idézet Turi Péter: És ez tényleg így történt

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük