McLaren F1 autó festése

Mint azt már múltkor írtam nagyon szeretem az F1-et, ami az autóversenyzés csúcsa. Múltkor a Mercedes csapat festékéről írtam. Most talán az idei év legszebb autója a McLaren következik.

Kép: http://www.mclaren.com

Sajnos nekik nem kezdődik úgy az év a Honda motor miatt, mint ahogyan az elvárható lett volna. De a szurkolóikat vigasztalhatja, hogy elég szép autót hoztak össze. Ami a színválasztást illeti is elég egyediek, nem is emlékszem rá, hogy mikor láttam utoljára ilyen színt az F1-ben. Ez a trend létrehozás valahogyan úgy van, ha én lefestem ilyen színűre először az autómat, akkor őrültnek tartanak. Ha a McLaren, akkor az divatot teremt 🙂

De nézzük, hogy mi is a festés folyamata:

Az F1 –ben tényleg minden apró részlet számít, ezért nagyon fontos az alapos előkészítés és felkészülés a festésben. Semmiféle repedés, még a hajszálrepedés sem megengedhető egy ilyen autón, ezért a McLaren nagyon figyel a részletekre és nem téveszti meg az, hogy, ha rossz a felület, de szép a festés, az autó szép, ha jó a felület, de rossz a festés, az autó festése rossz. Minden alkatrésznek szépnek és jónak is kell lennie egyszerre. Ez elég bonyolult folyamat úgyhogy szorosan együttműködnek a festék beszállítójukkal, aki nem más, mint az Akzo Nobel. Az Akzonak a Sikkens termékcsaládját használják. Minden évben először egy Cad modellen számítógépen tervezik meg a kontúrokat és ezt próbálják átültetni a valóságba. Ezután kezdődhet az igazi munka az alkatrészeken, élesben. Jöhet az alapozó, majd a közbenső. Az autónak vannak olyan elemei, amik egyáltalán nincsenek festve a jobb aerodinamikai eredmények elérése érdekében, ezeket maszkolni szükséges. A többi elemnél is nagyon figyelni kell, hogy az aerodinamikai tulajdonságok megmaradjanak, nem változhat az alkatrész alakja, ezért nagyon egyenletes festést igényel. Ahol maszkolni szükséges, minden egyes alapozásnál új maszkolást alkalmaznak. Ennek a speciális festéknek az egyik  tulajdonsága és egyben nagy előnye, hogy lehet forszírozottan szárítani 60-65 °C-on 40-45 perc alatt kikeményedik. Nagyon lényeges, hogy gyors legyen a száradás, mert ugyebár a festés az utolsó folyamat. Ezt már sokan megtapasztalhattuk, hogy ez logisztikailag mit jelent.

Kép: www.mclaren.com

A fedőfestésre jön egy speciális lakk, amit nemes egyszerűséggel úgy hívnak, hogy AkzoNobel 2.0. Ez a lakk gyorsan szárad, 40 perc múlva lehet polírozni. A legvégén pedig a szponzor matricák felragasztása következik.

A versenyek után, amikor az autó sok-sok törmeléket összeszedett az egész autót újra festik. Ez egy könnyebb folyamat, mert nem alkatrészenként, hanem az egész autót lehet festeni, és általában minden harmadik verseny után teszik ezt meg a logisztika optimalizálása miatt.

Kép: www.mclaren.com

Egy ilyen autón a festett munkaórák mennyisége több száz órát vesz igénybe.

Forrás:

http://www.mclaren.com/formula1/partners/AkzoNobel-Sikkens/how-to-paint-a-formula-1-car-1114476/

http://www.sikkensvr.com/index.php?q=hu/&set_language=en

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük