Porfestékek tárolása

festekraktarNagyon kevés olyan üzem van, ahol a festékeket a gyártó előírásai alapján tárolják. És ahol még a FIFO elvet is betartják még kevesebb.

Már a tervezési fázisban érdemes a festékeket az előírt módszereknek megfelelően tartani, figyelembe véve a festékek szavatossági idejét.  Ma már olyan nagyon könnyen elérhető technológiák vannak, amik költségben elenyészőek ahhoz képest, ha egy porfestéket ki kell dobnunk. A festékek raktár kialakítását már a festőüzem tervezési szakaszánál is figyelembe kell venni, ügyelve arra, hogy a megfelelő hely nem csak hőmérsékletében, hanem logisztikájában is megfelelő legyen. Közel a festőkabinhoz, legye benne hely festéket visszamérni, nyomon követni.

kovesedes-a-festekbenHa a festékben a térhálósodás folyamata elkezdődik, azt nem lehet visszaforgatni. Egész egyszerűen megkövesedik a csipsz-a-festekbenfesték. Előfordulhat az is, hogy szabad szemmel még nem látható. Ilyenkor nagyon nagy károkat tud okozni, ha a festék bejut a rendszerbe és eltömít, eldugít, esetenként szennyez.

A jó hír, hogy a Nanosurface Teamnek komplett rendszere van a festékek kezelésére, amivel gazdaságosan kezelheti festékeit. Keressenek bátran, szívesen segítünk!

Szárazjeges tisztítás

A festő üzemek többségében a karbantartás, mind a festett felület minőségére (festésbe hulló szennyeződés), mind az audit során tapasztalható esztétikára, és a gépek állapotára is hatással van. A legtöbb üzemben a karbantartásos tisztítás több napot vesz igénybe. Ha pl. a konvejor szállítóláncot tisztítjuk csak az a kifűzéssel és a tisztítással/égetéssel együtt 5-6 műszak lehet 200 m hossz esetén. Az előkezelő sor fúvókái, kádak tisztítása, motorok tisztítása bizony mind-mind rengeteg idő. Szétszedni, tisztítani, összeszerelni.

Ezeket az időket nagymértékben lehet csökkenteni egy úgynevezett szárazjeges tisztítási módszerrel. Ez a technológia a hőtágulás elvén működik. A felületről eltávolítandó anyag, a szárazjég nagyon alacsony hőmérséklete miatt zsugorodik, és ezáltal megszűnik az alatta levő felülethez való tapadása.

Több cég foglalkozik ma már szárazjeges tisztítással, de nem szabad olyan cégekre bízni ezt a karbantartást, akinek nincsen benne rutinja, nem vállal érte felelősséget, és nem auditált a Nanosurface Team által. Spóroljon meg időt és energiát, csökkentse a termelés kiesés költségeit a tizedére. A részletekért kérje szakembereink tanácsát!

A szárazjeges tisztítás gyors és nagyon hatékony. Lássunk pár
előtte-utána képet:

motor-elottemotor-utana

konvejorpalyaelotte konvejorpalyautana

 

 

 

 

 

 

 

 

tisztitas-elotttisztitas-utan

A ciklon

ciklonA ciklon gyakorlatilag egy porleválasztó egység, aminek segítségével a por visszanyerés, és a színcserék is gazdaságosabbá tehetőek. Működése nagyon egyszerű: egy fordított kúp formában (lefele szűkül) elszívjuk a festékport. A port és a levegőt a ciklon segítségével szétválasztjuk. Általában egy vibrációs szűrővel (szita) megszitáljuk a port, az így kapott festéket visszaszállítjuk és keverjük a kifestendő friss porral a gyártó által megadott arányban.
ciklonlevegoszuroA levegőt pedig egy szűrőrendszer segítségével tisztítjuk és vissza tápláljuk az üzembe.
A ciklon is, mint minden gép egyedi karbantartást igényel. Kéthavonta érdemes a ciklont karbantartani, kitisztítani a gyártók által javasolt módon.

ciklon-also-3

A ciklon belsejében az áramlás következtében letapadhatnak festékek, amik később leválnak a felületről és szennyezni fogják az éppen aktuális festést.

ciklon-szuroA ciklon szitáját is érdemes minden színcserénél ellenőrizni, több darabot tartani belőle. Több helyen alkalmazzák a világos/sötét elvet, így 2 db szitával biztonságosabban lehet festeni.

Összességében a ciklon egy jó alap rendszer részét képezi, de nagyon kell rá figyelni, hogy a megfelelő karbantartások el legyenek rajta végezve. Ezekben a karbantartási utasítások létrehozásában, a karbantartási rendszer kidolgozásában kérje szakembereink tanácsát.

Előkezelés: mártásos vagy szórásos?

A két legelterjedtebb előkezelési forma a mártásos vegyi, vagy a szórásos vegyi előkezelés. Mindkettőnek előnye és hátránya is van, ezt vizsgáljuk most meg.

sesz_n01A szórásos előkezelés nagy előnye, hogy a kezelendő tárgyat mechanikai hatás is éri. Ez azt jelenti, hogy a tárgyon lévő szennyeződést nyomás hatására is eltávolodik. Gondoljunk csak bele, ha otthon mossuk a kocsit egy slaggal (a vége csupasz), akkor az autónkon lévő szennyeződést benedvesítjük. Ha befogjuk a slag végét, úgy, hogy az ujjunk mellet jöjjön a víz, megnő a nyomás, és ezáltal a szennyeződések nagy részét le tudjuk veretni az autónkról. Itt is ugyanez a helyzet áll fent. Általában automatizált vonszoló pálya és szórókoszorúk segítségével automatizálható. Hátránya, hogy, amikor az előkezelő alagútban van a nagyon alakos munkadarab, akkor nem mindenhol éri megfelelően a vegyszer, illetve a víz. Ahol sík lemezek előkezelése, vagy ahhoz hasonló munkadarabok előkezelése folyik gazdaságosabb, mint a mártásos eljárás. Általában a azonos pályán van, mint a festékszóró kabin.

IMG_2006A mártásos eljárás, amikor kádakba egy daru segítségével bele mártjuk a munkadarabot. Itt nem éri mechanikai hatás, viszont biztosan bejut mindenhova a vegyszer, vagy a víz. Ez nagyon nagy előny egy alakos munkadarabnál. Hátránya, hogy a vegyszereket jóval erősebbre kell beállítani. A legtöbb esetben nincsen egy pályán a festőkabinnal, tehát előkezelés után a darabokat át kell akasztani. Ez a hatékonyság romlását eredményezheti, és sokkal komolyabb logisztikai kihívás.